Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowe zatrudnienie już bez blokady i ograniczeń

21 lipca 2022 | Kadry i Płace | Agnieszka Tarasiuk Hubert Hajduczenia

Pracodawcy często stosują klauzulę zakazującą dodatkowych aktywności zawodowych, mimo że jej ważność i zgodność z prawem budzi uzasadnione wątpliwości. Niedługo nie będą mogli tego robić.

Już za kilka tygodni firmy nie będą mogły zakazać swoim pracownikom podejmowania dodatkowego zatrudnienia. Nadchodząca nowelizacja w sposób jednoznaczny ma przesądzić o niedopuszczalności stosowania tego rodzaju klauzul, poza jednym wyjątkiem – zakazem działalności konkurencyjnej. Ale czy tak restrykcyjna regulacja jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem?

Dotychczasowe spory

Do tej pory przepisy prawa pracy nie regulowały kwestii dodatkowego zatrudnienia. W  praktyce klauzule zakazujące dodatkowych aktywności są stosunkowo często stosowane, pomimo że ich ważność i zgodność z prawem budzą uzasadnione wątpliwości.

I tak w wyroku z 2 kwietnia 2008 r. (II PK 268/07) Sąd Najwyższy stwierdził, że postanowienie umowy o pracę przewidujące zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia w zakresie niestanowiącym działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy jest nieważne, gdyż stanowi obejście zakazu wynikającego z art. 1011 § 1 kodeksu pracy.

Rok później, 14 kwietnia 2009 r., SN wydał kolejne orzeczenie (III PK 60/08), w którym nieco złagodził swoje stanowisko. Uznał mianowicie, że postanowienia zakazujące podejmowania dodatkowego zatrudnienia są dopuszczalne pod warunkiem, że mają uzasadnienie w rzeczywistym interesie zakładu pracy i obowiązku dbania o dobro zakładu pracy.

W podobnym tonie SN wypowiedział się w wyroku z 6 grudnia 2018 r. (II...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12323

Wydanie: 12323

Spis treści

Reklama

Zamów abonament